6 Adımda Mindfulness Egzersizi Nasıl Yapılır?

14 Haziran 2020

Dikkat, hepimizin sahip olduğu doğal bir yetenektir. Fakat çoğu zaman dikkat eksikliğinden odaklanamamaktan, dalıp gitmekten yakınırız. Dikkat etme yeteneğimizi takdir etmek için ne kadar zaman ayırırsak, ona ulaşabilmemiz o kadar kolay olur. Mindfulness uyguladığımız zaman, kendimiz için bir alan yaratma sanatı – düşünmek için alan, nefes almak için alan, kendimiz ve tepkilerimiz arasındaki alan- üzerinde çalışıyoruz.

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) Uygulamadan Önce Bilmen Gerekenler:

·       Hiçbir şey almana gerek yok. Her yerde pratik yapabilirsin, dışarı çıkıp özel bir yastık satın almana gerek yok; tek ihtiyacın olan şey, dikkat becerilerine erişmek için her gün biraz zaman ve alan ayırmaktır.

·       Aklını tamamen sessize almanın bir yolu yok. Buradaki amaç bu değil. Mutluluk hali ya da başka bir dünyaya geçiş yoktur. Yapmaya çalıştığımız tek şey, yargılamadan şimdiki anı dikkate almak. Kulağa kolay geliyor, değil mi?

·       Zihnin serbest kalacak. Şu anda bedeninde ve zihninde olup bitenlere dikkat ederek pratik yaparken, birçok düşüncenin ortaya çıktığını göreceksin. Zihnin dün olan bir şeye sürüklenebilir, yapılacaklar listene dolanır – zihnin bulunduğunuz yerden başka bir yerde olmaya çalışacaktır. Ancak bu dalgınlık hali korkacak bir şey değildir, insan doğasının bir parçasıdır ve temel mindfulness için sihirli bir an sağlar – araştırmacıların daha sağlıklı, daha çevik beyinlere yol açtığına inandığı parça: zihnin kıvrımlarında dolaşması. Çünkü zihnin çeşitli düşüncelerde dolaştığını fark edersen, bilinçli olarak şimdiki zamana geri getirebilirsin. Bunu ne kadar çok yaparsan, tekrar tekrar yapabilme olasılığın o kadar artar. Ve bu, her gün otomatik pilotta dolaşmayı alt edecek. Yani, gideceğin yolu farkına vararak, tüm detaylarını inceleyerek ve tüm yolculuğu hatırlayarak, deneyimleyerek varış noktasına ulaşmanı sağlayacak.

·       Beynin yargılayan kısmı kontrolü ele geçirmeye çalışacak. Bulmacanın ikinci ve belki de en zor kısmı “yargısız” kısımdır. Kafamızdaki eleştirileri daima dinlemeye fazla meyilliyiz. Ancak, yargılarımızı inceleyip zihnimizde yaydığımızda, olaylara nasıl bakacağımızı ve onlara nasıl tepki verdiğimizi öğrenebiliriz. Mindfulness uyguladığında, ortaya çıkan düşünceler için kendini yargılamamaya çalış. Yargılara dikkat et, zihinsel bir not al ve geçmelerine izin ver, vücudunda bırakabilecekleri hisleri fark et ve bunların da geçmesine izin ver.

·       Her şey dikkatini şimdiki zamana geri döndürmekle alakalı. Aklımız düşüncelere kapılıp gitmeye mahkum gibi görünüyor olabilir. Bu yüzden mindfulness, tekrar tekrar nefese geri dönme pratiğidir. Nefesi, zihni şimdiki zamana bağlayan bir çekim gücü olarak kullanıyoruz. Ne zaman nefese geri dönsek, bunu tekrar yapma yeteneğimizi pekiştiriyoruz.

6 Adımda Mindfulness Pratiği

Mindfulness dışarıdan basit gibi görünse de, o kadar da kolay değildir. Asıl önemli olan, her gün bunu yapmaya devam etmek. İşte başlaman için kısa bir uygulama:

1.       Otur. Rahat bir pozisyonda oturmak için sessiz sakin bir yer bul.

2.       Bir süre belirle. Yeni başlıyorsan, 5 veya 10 dakika gibi kısa bir süre seçmek yardımcı olabilir.

3.       Vücudunun duruşuna dikkat et. Ayakların yerde olacak şekilde bir sandalyede oturabilirsin, gevşek çapraz bacaklı oturabilirsin, lotus duruşunda diz çökebilirsin – hepsi işe yarayacaktır. Sadece istikrarlı olduğundan ve bir süre kalabileceğin bir pozisyonda olduğundan emin ol.

4.       Nefesini hisset. Alırken ve verirken nefesini izle, takip et.

5.       Zihninin ne zaman düşüncelere daldığına dikkat et. Kaçınılmaz olarak, dikkatin nefes duyumlarını bırakacak ve diğer yerlere dolaşacaktır. Bunu fark ettiğinde – birkaç saniye, bir dakika, beş dakika içinde – dikkatini nefese geri döndür.

6.       Gezinen zihnine karşı nazik ol. Kendini yargılama ya da kendini kaybettiğini düşündüğün düşüncelerin içeriğine saplanma. Sadece o ana geri gelmeye çalış.

Bu kadar! Uygulama bu. Her ne kadar o andan kopsan, gitmeli gelmeli anlar yaşasan da tüm bu düşüncelerin, zihin yolculuklarının arasında belki de en önemli detay mümkün olduğunca kendine nazik davranmak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *