Anıları Kurcalayan 8 Film

3 Haziran 2020

Bu yazıda hafızayı, anıları ve zihnin derinliklerini konu alan filmlerden bahsediyoruz. Hafızası her gün yenilenenlerden,  bir deneye katılarak hafızasını sildirenlere ve oldukça unutkan olan ve okyanusta savrulan küçücük bir balığa kadar uzanan karakterlerin yer aldığı, hafızanın ve zihnin kıvrımlarında dolaşacağın birçok filmi senin için derledik. Patlamış mısırlar hazırsa başlayalım! 

1. Sil Baştan – Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Eski bir ilişkiyi hafızanızdan sildirerek aşk acınızı dindirmek mi istiyorsun? Seni bu filme alalım. Hafıza manipülasyonu denilince akla gelen ilk filmlerden biri Sil Baştan. Kate Winslet ve Jim Carey’in başrollerini paylaştığı bu filmde Clementine (Kate Winslet) eski ilişkisini hafızasından bir teknolojik deney ile sildirir. Peki bu filmin gerçeklik payı var mı? Yapılan bir röportajda, filmde yapılan bilimsel bir hatadan bahsediliyor. “Sil Baştan’ın yanlış yaptığı şeylerden biri anıları yerelleştirmekti. Elijah Wood’la birlikte beynin içine girdikleri bir sahne var ve diyor ki: “Tam burada bir anı var, beynin A noktasında” ve pat diye anıyı siliyorlar. Fakat gerçekte anılar hafızaya dağıtılır.” Her ne kadar bilimsel açıdan kusursuz olmasa da yine de anıların bizim için değerini sorgulatmaya teşvik eden bu film izlenmeye değer. 

2.Bıçak Sırtı – Blade Runner (1982)

Eğer gerçekten insan değilseniz anılar sayılır mı? Blade Runner filmlerinin her ikisi de (Philip K. Dick’ten esinlenilen Total Recall gibi), anılarının gerçek olduğuna inanan yapay insan, “Replicant” karakterler içeriyor. Orijinal filmde Rachael (Sean Young) başlangıçta gerçek bir insan olmadığını bilmiyor, çünkü çocukluk anıları oldukça canlı. Her iki Blade Runner, bireysel kimliklerin oluşturulmasında anıların gerçekten ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor; akıllarının otantik olmayan şeylere inanmak için manipüle edildiğini fark ettiklerinde karakterlerin harap olması şaşırtıcı değil.

3.Akıl Defteri – Memento (2000)

15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını ve nereye gittiğini bilemiyorsan ne yaparsın? Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı Akıl Defteri filminde, Leonard Shelby tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığından muzdariptir. Yalnızca geçirdiği kazanın öncesini detaylarıyla hatırlayabilen Leonard, eşini öldüren adamın peşine düşüyor. İşte bu filmde katili bulma yolunda Leonard’ın hafızasıyla giriştiği savaşa tanıklık ediyoruz. Christopher Nolan’ın belki de kariyerindeki yapı taşlarından biri sayılan bu filmde anılarda kaybolmak ve zihninin sınırlarını zorlamak isteyebilirsin.

4. Başlangıç – Inception (2010)

Bir Christopher Nolan filminde daha, zihinde oynanabilecek oyunlara şahit oluyoruz. Bir şirket hırsızı (Leonardo DiCaprio) imkansız bir görev olduğuna inandığı şeyleri ortaya koyuyor: başka bir kişinin bilinçaltına bir rüya aracılığıyla “başlangıç” olarak adlandırılan bir şey yerleştirmek. Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe gibi isimlerin yer aldığı Inception, hem görsel bir şölen hem de tam bir zihin egzersizi.

5. 50 İlk Öpücük – 50 First Dates (2004)

Bu 2004 romantik komedisinde, bir adam (Adam Sandler) her sabah bir araba kazasından sonra 13 Ekim 2002 olduğunu düşünerek uyanan, sürekli yenilenen bir hafıza kaybı olan bir kadını (Drew Barrymore) etkilemeye çalışır. Bu kadını her gün tekrar tekrar, günden güne etkilemek kolay olacak mı? 50 İlk Öpücük, gerçek aşka inanan herkesin izlemesi gereken, yüzünüzde bir gülümseme bırakacak tatlı bir romantik-komedi. 

6. Kayıp Balık Dori – Finding Dory (2016)

Oldukça unutkan, kısa dönem hafıza kaybına sahip belki de görebileceğin en sevimli film karakterlerinden mavi Tang balığı Dori’nin ailesini bir anda hatırlaması üzerine onları arama yolculuğuna çıkmasını anlatan bu filmde okyanusların derinliklerinde maceralı bir yolculuğa çıkıyoruz. Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)’nun devam filmi olan bu Disney yapıtında bir balığın anılarına dair çok şey keşfedeceksin. 

7. Geçmişi Olmayan Adam – The Bourne Identity (2002)

Jason Bourne (Matt Damon) inanılmaz bir suikastçı – birçok dilde akıcı konuşma yeteneği, harika bir savaşçı kimliği ile donatılmış biri, sadece nedenini hatırlamıyor. 2002 yılı Doug Liman filmi olan Bourne bir yandan hafıza kaybı ile mücadele ederken bir yandan da kendisini öldürmeye çalışan suikastçiler arasında gerçekte kim olduğunu keşfetmeye çalışıyor.

8. Felekten Bir Gece – Hangover (2009)

Efsanevi bir bekarlığa veda partisi geçirdiniz, ama ertesi gün hiçbir şey hatırlamıyorsunuz. Sabah uyandıklarında geceye dair hiçbir şey hatırlamayan üç arkadaşın damat Doug Billings’i düğüne yetiştirmeye çalışma hikayesini anlatıyor.  Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Justin Bartha, Heather Graham ve Jeffrey Tambor gibi isimleri ağırlayan filmde karakterler geceye dair anıların peşine teker teker düştükleri ve puzzle’ın kayıp parçalarını birleştirmeye çalıştıkları bu yapıtta birbirinden eğlenceli anlara tanıklık edeceksin. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *