Daha İyi Bir Hafıza için Kullanabileceğin 5 App Önerisi

14 Haziran 2020

Gün içinde telefonun elimizden düşmediği anları bir nebze olsun verimli/etkili hale getirebilmek için sizlere 5 uygulama önerisi sunuyoruz. İşte sadece zevk almakla kalmayacak, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı dengede tutabilmek, beyin egzersizleri yaparak hafızanızı kuvvetlendirebilmek için yararlı bulacağınız 5 mobil uygulama.

#1. Lumosity

Bu uygulama her biri 7 temel bilişsel işleve hitap eden bir dizi renkli mini oyun sunuyor: hız, bellek, dikkat, matematik, dil, esneklik ve problem çözme. Lumosity ile her gün bu 7 bilişsel işlev üzerine zihin jimnastikleri yapabiliyorsunuz. Uygulama temel bir zemin hazırlamak adına önce size bir “Fit Test” uyguluyor. Daha sonra bu testin sonucuna dayanarak size özel bir eğitim programı oluşturuyor. Uygulama hem iOS hem Android kullanıcıları için ücretsiz olarak indirilebilir.

#2. CogniFit

Cognifit bilişsel durumunuzla ilgili canlı sonuçlar sunan beyin değerlendirme ve eğitim uygulaması olarak göze çarpıyor. Kısa süreli belleği nasıl geliştireceğinizi merak ediyorsanız, bu listedeki en gelişmiş beyin jimnastiği akıllı telefon uygulamalarından biri olabilir. Kısa süreli hafıza, planlama, uzaysal algı, el-göz koordinasyonu ve görsel tarama dahil 20’den fazla bilişsel beceriyi eğitmek için tasarlanan bir uygulama. Bu uygulama hakkında öne çıkan özellik ise oynadığınız tüm beyin oyunlarının ortalama puanlarını hesaplayarak bilişsel performansınızı test etmesi. Uygulama hem iOS hem Android kullanıcıları için ücretsiz olarak indirilebilir.

#3. Elevate

Bugün piyasadaki en popüler akıllı telefon uygulamalarından biri olan Elevate, üretkenliği ve kendine güveni artırmak için kullanıcılara 35+ oyun ile becerilerini geliştirme şansı sunuyor. Matematik, okuma, yazma, konuşma ve dinleme tabanlı bellek tutma gibi becerilere odaklanıyor. 7 günlük ücretsiz deneme sürümü sunan uygulamanın, yayınlanmasından bir yıl sonra Apple’ın “Yılın Uygulaması” olarak seçildiğini de belirtmekte fayda var. Uygulamayı Apple Store ve Google Play’den indirebilirsin.  

#4. Memorado

Memorado (GEIST), bir dizi beyin fonksiyonu için oyun sunmaktansa, sadece hafıza ve odaklamaya adanmış bir uygulamadır. Bir kullanıcı uygulamayı ilk kez başlattığında, belleğini ne kadar çok ve ne kadar süreyle geliştirmek istediklerine göre kendileri için hedefler belirleyebilir. Hafızayı ve odağı geliştirmek için kullanılabilecek basit bir araç arayanlar için 7 günlük ücretsiz deneme sürümü sunan bu uygulamayı Apple Store ve Google Play üzerinden indirebilirsin.

#5. Left vs Right: Brain Games

Left vs Right, kullanıcılara seçebileceği 6 farklı kategoride (farkındalık, refleks, uyumluluk, mantık, dikkat ve sabır) 51 oyun sunan, bilişsel işlevler için zihinsel performansın sadece bir yönünü iyileştirmekle kalmayan geniş yelpazeli bir uygulama. Elevate’e benzer şekilde, bu uygulama öğrenme sürecini oyunlaştırarak kullanıcılara daha eğlenceli bir deneyim sunuyor. Ücretsiz olan bu uygulama hem iOS hem Android için indirilebilir.

Kaynakça:

https://www.lifehack.org/articles/technology/11-brain-training-apps-train-your-mind-and-improve-memory.html

https://www.naturalstacks.com/blogs/news/the-5-best-apps-for-a-better-memory

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *