Detayları Geri Getirecek Basit Bir Hafıza Hilesi

3 Haziran 2020

Şu anda okuduğun bu yazı hakkında daha fazla detay hatırlamak istersen, bitirdiğinizde birisine bu yazıyı anlatman yeterli mi? Birazdan okuyacağın bu tekniğin ayrıntıları hatırlamayı iyileştirmek için etkili bir yöntem olabileceği ortaya çıkıyor. 

Bu teknikle ilgili yapılan bir çalışmada*,  öğrencilerin genel senaryo veya olay örgüsünün detayları gibi bazı film kliplerinden detaylar hatırlamaya çalıştıkları bir test yapıldı. Araştırmacılar, öğrencilerin anılarını tamamlayabilmek için standart film formüllerinden destek almamalarını sağlamak için kasıtlı olarak karanlık, yabancı filmler seçtiler. Öğrenciler hatırlayabildikleri tüm detayları anında birbirlerine aktardığında anıları güçlendi ve bir sonraki hafta daha fazla bilgiyi hatırlayabilir hale geldiler. Tüm bu anıları tetikleyebilmek için tek ihtiyaçları küçük bir ipucuydu. 

Anıları tetikleyebilmenin sırrı bilginin sürekli olarak tekrarlanmasından geçiyor. Başka bir insana, veya duvara bile az önce ne okuduğunu, gördüğünü veya duyduğunu aktardığında bu, hafızanda bir iz bırakmanı sağlıyor. Belki istediğin her an erişemeyebilirsin, fakat biraz arama yaptığında bu çok daha kolaylaşıyor. Hafızayı tetiklemek için küçük bir ipucu kullanmak; bu belirli bir kelime veya fikir olabilir, detayları geri getirmek için faydalı olacaktır. Anılara ulaşmanın yollarından biri olan ipuçları, “Hafıza Sarayı” yaratmak için de kullanılan taktiklerden biri. Hafıza sarayıyla ilgili daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyabilirsin. 

Eğer etrafında ayrıntıları aktaracak birileri yoksa, istediğin şey hakkında sorular yazarak aynı etkiyi yaratabilirsin. Bir veya iki gün sonra geri dön ve soruları yanıtla (kendinle gecikmiş sohbet gibi) ve sadece notları okuyarak veya pasif dinleyerek elde edebileceğinden daha güçlü bir bellek konsolidasyonu yaratabilirsin. “Consolidation” kavramı, bir anıyı daha sonra hatırlayabilmemiz için uzun-süreli belleğe aktarılma sürecidir. Bu sürecin büyük bir çoğunluğu biz uykudayken gerçekleşir, böylece beyinlerimiz anıları oluşturan sinapsları güçlendirmek için aynı beyin aktivitesi düzenini tekrar eder. Bazı anılara erişmen gerektiğinde ayrıntıları tetiklemeye yardımcı olmak için kendine küçük bir ipucu listesi yap. Ve elbette, işe yaradığında bilime teşekkürlerini sunmayı unutma.

*Çalışmanın orjinali Learning & Memory dergisinde yayınlanmıştır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *