Hafızayı ve Beyni Güçlendiren 6 Besin

7 Haziran 2020

Beynin çalışmak için kalorilere ihtiyacı olduğunu biliyor muydun? Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda sunulan bilimsel yorumlara göre, sadece beyin vücudun toplam kalori alımının yaklaşık %20’sini kullanabilir. Ama tam olarak beyni nasıl besleriz? Her şey konsantrasyon, motor beceriler ve zaman içinde hatıralarımızı hatırlama yeteneği de dahil olmak üzere bütünsel bilişsel işlevleri geliştirdiği gösterilen sağlıklı malzemeleri seçmekle ilgilidir. Gün içinde kendimizi odak noktamızdan uzak, verimliliğimiz düştüğü anlarda bulabiliriz. Böyle durumlara mahal vermemek için bu besinleri mutfağınızdan eksik etmeyin. 

Balık

Omega 3 yağ asiti yönünden oldukça zengin olan balık akla ilk gelen besin olarak listemizin en başında yer alıyor. Özellikle somon balığı, alabalık ve sardalya gibi omega-3 yağ asiti ile zengin olan bu balıkları, menünüzde daim edebilirsiniz. Beyniniz omega-3 asitlerini beyin ve sinir hücrelerini oluşturmak için kullanılır ve bu yağ asitleri öğrenme ve hafıza için esastır. Haftada en az iki kere mevsimine uygun şekilde tüketilmesi önerilen balık oldukça iyi bir protein kaynağı. 

Ceviz

Yine omega-3 yağ asidi bakımından yüksek bir besin olan cevizin kalp ve beyin sağlığına katkılarını belirtmeden geçemeyiz. Yapılan bir araştırmaya göre daha yüksek ceviz tüketimi daha gelişmiş bilişsel test puanları ile sonuçlanmıştır. Günde 3-4 adet tüketilmesi önerilen ceviz içinin unutkanlık sorununa yardımcı olabilir, şimdiden ceviz stoğu yapmayı unutma. 

Yaban Mersini

Yaban mersininin sağlığa birçok faydası olmasının yanında özellikle beyne olan katkıları bilinmektedir. Yaban mersini içeriğindeki antioksidanların bazılarının beyinde biriktiği ve beyin hücreleri arasındaki iletişimin geliştirilmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Yapılan bazı çalışmalarda ise yaban mersininin hafızayı geliştirmeye yardımcı olduğunu ve hatta kısa süreli hafıza kaybını geciktirebileceğini göstermiştir. Yaban mersinini kahvaltılık gevreklerinize serpiştirmeyi veya bir smoothie’ye eklemeyi deneyebilirsiniz.

Kahve

Öğrencilerin, sınava son gün kala’ların en iyi dostu; sunum deadline’ların biricik sevgilisi kafein içeren kahve de beyninize katkıda bulunuyor. Konsantrasyonu artırmaya yardımcı olduğunu birçoğumuz zaten önceden duymuştur, peki mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin nörotransmitterlerini de artırabildiğini biliyor muydunuz? Uzun vadede kahve içenlerde Parkinson ve Alzheimer gibi nörolojik hastalık riskinin azaldığı bulguları da yapılan çalışmalar arasında yer alıyor. Kahvenin mutluluk verdiği bilgisini zaten hissediyorduk, yaşasın kafein!

Zerdeçal

Köri tozunun önemli bir bileşeni olan bu koyu sarı baharat beyin için bazı faydalar sunuyor. Zerdeçal yeni beyin hücrelerinin oluşmasına yardımcı olurken içeriği ile hafızaya da destek olurken, serotonin ve dopaminin de artmasını sağlayabiliyor. Hintlilerin kutsal kabul ettikleri zerdeçalı belki biz de kutsal kabul etmeliyiz. 

Avokado

Olgunlaştığında tadından yenmeyen avokado E vitamini ve doymamış yağ asitleri yönünden oldukça zengindir. Avokadoyu salatalarınıza eklemeyi deneyebilirsiniz. Avokadonun sağlıklı yağ oranının yüksek olmasına rağmen, kalori olarak diğer meyvelerden daha fazla kalorisi olduğunu unutmayın (avokado’nun dörtte biri yaklaşık 60 kaloridir).

Kaynaklar 

https://www.healthline.com/nutrition/11-brain-foods#section5

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/foods-linked-to-better-brainpower

https://www.goodhousekeeping.com/health/diet-nutrition/g1370/foods-that-boost-brain-health/?slide=1#

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *