Meditasyon Nedir ve Etkileri Nelerdir?

28 Haziran 2020

Çoğu zaman günlük hayatın karmaşasında gelecek kaygısıyla dolup taştığımız, geçmiş anılara takılıp kaldığımız, hayaller kurup, tartışma esnasında aklınıza gelmeyen ama o anda dank eden savunma cümleleriyle hayali konuşmalara daldığımız olmuyor mu? İşte meditasyon tam olarak bu düşüncelerin arasında o ana odaklanmamızı sağlayan bir zihin egzersizi. Peki bu tam olarak ne demek? 

Meditasyon Nedir? 

Meditasyon, rahatlama, odaklanma ve farkındalığı içeren zihinsel bir egzersizdir. Meditasyon genellikle bireysel olarak, sabit bir pozisyonda ve gözleri kapalı olarak yapılır. Kendinizi rahat hissettiğiniz ve odaklanabildiğiniz sürece her yerde meditasyon yapabilirsiniz. 

Meditasyon, en basit anlamıyla dikkati eğitmenin bir yoludur. Beyniniz tüm düşüncelerle yoğrulurken, bu düşünceler yığınının arasında -düşünceleri yok etmeden- şu anki ana odaklanmaya, fiziksel duyumların, duygu ve düşüncelerin farkında olmaya, hatta belki de onları daha iyi anlamaya yardımcı olur.

Hristiyanlıkta meditasyon, Tanrı ile birlik duygusu yaratan veya dini temaların tefekkürünü oluşturan bir tür derin düşüncelere daldıran duadır. Budizm’de meditasyon, zihnin saflaştırılması ve Nirvana’ya ulaşılması için üç temel uygulamadan biridir.

Meditasyon Ne Değildir? 

Bazen kafanız düşüncelerle dolup taşar, hepsinden kurtulmak istersiniz. Öyleyse sizi uyaralım, meditasyon bu düşüncelerden tamamen kurtulmanızı sağlamaz. Aksine, buradaki amaç fiziksel duyumlara, duygulara ve düşünceleri kendinizi yargılamadan, hikayeler oluşturmadan net bir şekilde görebilmek için tüm dikkatinizi verebilmektir. 

Meditasyon yeni biri olmakla ilgili değildir, ya da daha iyi biri olmakla da ilgili değildir. 

Mindfulness 

Meditasyonun birçok çeşidi vardır. Bunlardan daha uzun soluklusu, hayatın her anında uygulanabilen Mindfulness, bir farkındalık egzersizi. Farkındalığı, şu ana %100 odaklanabilme yani o an ne yapıyorsan tüm aklınla, tüm yüreğinle, tüm algılarınla o işi yapmak için konsantre olabilmek gibi düşünebilirsin. Mindfulness’la ilgili daha fazla bilgiye buradan, mindfulness egzersizine ise buradan ulaşabilirsin. 

Meditasyon Yaparken Beynimizde Neler Olur?

Bilim adamları fMRI taramaları gibi modern teknolojiyi kullanarak, meditasyon yaparken beynimizde neler olup bittiğine dair daha kapsamlı bir araştırma geliştirdiler. 

Araştırma sonucunda elde edilen sonuç ise meditasyon esnasında beynimizin bilgileri normalde olduğu gibi aktif olarak işlemeyi bırakmasıdır. Daha önce hiç denenmediyse, 20 dakikalık tek bir meditasyon seansından sonra bile beynimizin bilgileri işlediğini gösteren beta dalgalarında bir düşüş göstermeye başlıyoruz. İlginç değil mi? 

Peki meditasyonun beynin merkezindeki gri yapıyla doğru orantılı bir ilişkisi olduğunu söylesek? Daha çok gri madde, daha pozitif duygulara, daha uzun süreli duygusal istikrar ve daha fazla odaklanmaya yol açabiliyor. Dahası, yapılan bir araştırmaya göre meditasyonun, anıların oluşumuna katkıda bulunan beynin ön tarafında yer alan frontal korteksin yaşa bağlı incelmesini yavaşlatabileceğini veya önleyebileceği kanıtlanmış. 

KAYNAKLAR: 

https://observer.com/2017/06/neuroscience-mindfulness-brain-when-you-meditate-development/

https://buffer.com/resources/how-meditation-affects-your-brain/

https://www.nytimes.com/guides/well/how-to-meditate

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *