Mindfulness 101

14 Haziran 2020

Mindfulness kavramını son zamanlarda çok sık duymaya başladık. Mindfulness yaşadığınız anda, bu yazıyı okuduğunuz tam da şu anda tüm benliğinizle bulunma farkındalığı anlamına geliyor. Günde kaç kez kendini yaşadığın o andan kopup bambaşka düşüncelere dalmış vaziyette buluyorsun? İşte mindfulness seni yaşadığın anlardan kopmamaya, o ana odaklanmaya ve tüm farkındalığını artırmak için yapabileceğin bir zihin egzersizi. İlgini çektiyse, mindfulness’in derinliklerine inelim!

Mindfulness Nedir?

En basit tanımıyla mindfulness şimdiki zamana odaklanan, bilinçli bir duygusal farkındalıktır. Bu farkındalık düşüncelerimizi, hislerimizi, bedensel duyumlarımız ve çevremizdeki ortamı an be an bilinçli olarak takip edebildiğimiz noktaya ulaşmak anlamına gelir. Burada önemli olan nokta ise bütün bu farkındalık süreci içinde duygularımızı ve düşüncelerimize odaklanırken kendimizi yargılamamak; örneğin o an aklınızdan geçen düşüncenin doğru veya yanlış olduğunu irdelemeden kabul etmek. Bu durumda mindfulness yalnızca farkındalık değil, bu farkındalığı zihnimizde nasıl karşıladığımızla da ilgilidir. Algılamanın da ötesinde olan bilinçli farkındalık şimdiki anı zihnimizde tüm benliğimizle, sevgi ve şefkat ile karşılamamızdır.

Tüm egzersizlerde olduğu gibi bu ­meditasyon türünde de pratik yaptıkça ilerleme kat edebilirsin. Mindfulness zihin egzersizinde pratik yaptıkça düşünceler geleceği tasarlamak ya da geçmişteki anılara takılıp kalmaktansa şu ana odaklanmaya daha elverişli hale geliyor. Her ne kadar farkındalığımızı meditasyon ile artırırsak kendimize bir o kadar daha dikkatli yaşamayı öğretiyoruz -tam şu anda, nefes al, duygu ve düşüncelerini izle- ve bu farkındalık bize en çok da zorlu ve çetrefilli durumlarla karşılaştığımızda yardımcı oluyor.

Gün içinde o anda kalmak anlatılması kolay olsa da uygulamaya gelince her zaman kolay olmayabilir. Eğer kendi mindful -yani dikkatli olma- durumunu merak ediyorsan, akademik bir çalışma için oluşturulan 15 soruluk bu anketi tamamlayarak kendini test edebilirsin! Daha yüksek puan daha az farkındalık durumundasın demek.

Mindfulness’i bir dakikalığına deneyimlemek için aşağıdaki videoyu izle:


Meditasyon ve Mindfulness Arasındaki Farklar

Pek çok insanın bilinçli farkındalık hakkında kafa karıştırıcı bulduğu şey belki de meditasyon ile arasındaki fark. Mindfulness, meditasyon gibi o an sırasında mevcut olan ve daha sonra günün geri kalanında kaybolan geçici bir zihin durumu değildir. Daha ziyade, farkındalık  her durumda şu anda olabildiğimiz bir yaşam biçimidir. Fakat mindfulness stresi aniden ortadan kaldıran bir sihir de değildir, tam tersine; istemediğimiz duygu ve düşüncelerin farkına vardıkça bu durumla başa çıkmamız için bize daha çok şans tanır. Tabii ki bilinçli farkındalık hiçbir zaman sinirlenmeyeceğimiz veya tüm gün huşu içinde gezeceğimiz anlamına da gelmiyor. Bunun yerine tepkilerimizi daha kontrollü vermemizi, daha doğrusu nasıl tepki vermek istediğimiz konusunda bize yardımcı olabilir.

Meditasyonu, mindfulness için zemin hazırlayan bir alıştırma tahtası olarak düşünebilirsin. Meditasyon genellikle sınırlı bir süre içinde yapılan bir nefes egzersizdir. Zamanla, mindfulness pratiği yaptıkça o anda kalabilme yetisi her gün, her an deneyimleyebileceğin bir durum haline gelir.

Mindfulness Yalnızca Zihinden İbaret Değil

Şimdiye kadar hep duygu ve düşüncelerimizden bahsettik ama, mindfulness diğer tüm meditasyon egzersizleri gibi vücutta başlayan ve biten bir fenomendir. Fiziksel olarak o an nerede olduğumuz, çevremizde neler olup bittiği ve vücudumuzla ilgili de farkındalığı bazen belki de yerimizden hiç kıpırdamadan yaratsak bile vücudumuz da bu sürecin ayrılmaz bir parçası oluveriyor. Mindfulness çeşitli tekniklerle geliştirilebilir, bu teknikleri yürürken, ayakta dururken, hareketli meditasyonda veya yatar pozisyonda veya günlük hayatta verdiğimiz kısa molalarda, yoga veya fitness yaparken dahi uygulayabilirsin.

KAYNAKÇA:

https://greatergood.berkeley.edu/topic/mindfulness/definition

https://www.headspace.com/mindfulness

https://mindfulnessinstitute.com.tr/mindfulness-nedir/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *